Сучасний герб Миколаєва
Сучасний герб міста був затверджений в День міста, на урочистому засіданні міської Ради, 26 вересня 1997 року. За основу був прийнятий герб 1883, з якого прибрали герб Херсонської губернії.
В лазуревом поле на серебряной волнообразной оконечности золотой корабль с чёрными вёслами, сопровождаемый в главе щита золотой архиерейской митрой, на двух золотых же накрест положенных посохах. Щит увенчан серебряной короной о трех зубцах и наложен на два золотых якоря, перевязанных Александровской червленой лентой. Митра — атрибут Святого Николая, а посохи — Святого Григория, покровителей города.
Історія створення герба Миколаєва
Перший герб — герб 1803
Перший герб міста був затверджений 7 жовтня 1803 імператором Олександром I.
Його опис закріплено в «Повному зібранні законів Російської імперії»:
На щиті, що розділений від верхньої середини до нижніх кутів, в чорному полі, над срібним кадилом зображений золотий хрест, оточений променями, а по боках: в блакитному полі Архієрейська митра і в золотому полі Архієрейська палиця.
Атрибути архієрейської влади — митра і посох — асоціюються з покровителем міста Святим Миколаєм.
Другий герб Миколаєва
16 березня 1883 був затверджений другий герб Миколаєва.
У проекті «Записки про герб військово-портового міста Миколаєва» виконуючого посаду керуючого гербовим відділенням департаменту герольдії Сенату було зазначено: Оскільки місто Миколаїв є одним з найголовніших портів Південної Росії, то залишаючи митру і посох я думаю зобразити в гербі цього міста також корабель.
У блакитному щиті, на срібнім хвилеподібнім краю золотий корабель з чорними веслами, супроводжуваний в голові щита золотою архієрейською митрою на двох таких же навхрест покладених палицях. У вільній частині герб Херсонської губернії. Щит прикрашений срібною вежею, із трьома зубцями, короною і оточений двома золотими якорями, з’єднаними Олександрівською стрічкою.
Герб радянського періоду
Третій герб був затверджений Миколаївською міською радою в 1969 році. В результаті конкурсу переміг ескіз художника В. С. Козловського.
На червоно-синьому полі зображене срібне вітрило, під кілем розташована золота напівшестерня, у верхньому лівому кутку — серп і молот золотого кольору.
Дивіться також: геральдика Миколаївській області