Геральдика Миколаєва

Сучасний герб Миколаєва

Сучасний герб міста був затверджений в День міста, на урочистому засіданні міської Ради, 26 вересня 1997 року. За основу був прийнятий герб 1883, з якого прибрали герб Херсонської губернії.

Герб Николаева, 1997 год

В лазуревом поле на серебряной волнообразной оконечности золотой корабль с чёрными вёслами, сопровождаемый в главе щита золотой архиерейской митрой, на двух золотых же накрест положенных посохах. Щит увенчан серебряной короной о трех зубцах и наложен на два золотых якоря, перевязанных Александровской червленой лентой. Митра — атрибут Святого Николая, а посохи — Святого Григория, покровителей города.

Історія створення герба Миколаєва

Перший герб — герб 1803

Первый герб Николаева

Перший герб міста був затверджений 7 жовтня 1803 імператором Олександром I.

Його опис закріплено в «Повному зібранні законів Російської імперії»:

На щиті, що розділений від верхньої середини до нижніх кутів, в чорному полі, над срібним кадилом зображений золотий хрест, оточений променями, а по боках: в блакитному полі Архієрейська митра і в золотому полі Архієрейська палиця.

Атрибути архієрейської влади — митра і посох — асоціюються з покровителем міста Святим Миколаєм.

Другий герб Миколаєва

16 березня 1883 був затверджений другий герб Миколаєва. 

У проекті «Записки про герб військово-портового міста Миколаєва» виконуючого посаду керуючого гербовим відділенням департаменту герольдії Сенату було зазначено: Оскільки місто Миколаїв є одним з найголовніших портів Південної Росії, то залишаючи митру і посох я думаю зобразити в гербі цього міста також корабель.

Герб Николаевской губернии, 1883Ось опис самого герба:

У блакитному щиті, на срібнім хвилеподібнім краю золотий корабель з чорними веслами, супроводжуваний в голові щита золотою архієрейською митрою на двох таких же навхрест покладених палицях. У вільній частині герб Херсонської губернії. Щит прикрашений срібною вежею, із трьома зубцями, короною і оточений двома золотими якорями, з’єднаними Олександрівською стрічкою.

Герб радянського періоду

Герб Николаева советского периода. 1969 год.

Третій герб був затверджений Миколаївською міською радою в 1969 році. В результаті конкурсу переміг ескіз художника В. С. Козловського.

На червоно-синьому полі зображене срібне вітрило, під кілем розташована золота напівшестерня, у верхньому лівому кутку — серп і молот золотого кольору.

Дивіться також: геральдика Миколаївській області